poniedziałek, czerwca 07, 2010

Czerwona Willa


Na ul. Sułkowickiej pod numerem 3 znajduje się "Czerwona willa" jeden z najładniejszych domów zbudowanych w okresie międzywojennym na dolnym Mokotowie. Nazywa domu podchodzi od koloru elewacji. Właścicielem willi była rodzina Friedbergów. Mieszkał tu Michał Friedberg, dyrektor szpitala w getcie, który wraz z Januszem Korczakiem uratował w czasie wojny tysiące ludzi. Jesienią 2003 roku władze miasta i przedstawiciele organizacji żydowskich odsłonili tutaj tablicę mu poświęconą. Niestety tablica została skradziona a cenny architektonicznie budynek popada w ruinę.
W 2007 roku do mokotowskiej delegatury biura architektury urzędu Warszawy wpłynął wniosek o wydanie warunków zabudowy dla apartamentowca na działce zajmowanej przez willę. Nowy budynek miał mieć jedenaście naziemnych kondygnacji.

Przygotowany w 2008 roku plan zagospodarowania przestrzennego klasyfikuje ten budynek jako uznany za współczesne dobro kultury. Jest on również wpisany do miejskiej ewidencji zabytków. Plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza w tym miejscu zabudowę do trzech kondygnacji naziemnych. W kwietniu 2009 Rada Dzielnicy przyjęła jednogłośnie stanowisko w sprawie ochrony cennej architektury Starego Mokotowa. Celem stanowiska jest podjęcie dodatkowych działań służących zabezpieczeniu cennych architektonicznie obiektów w świetle takich wydarzeń jak pożar willi przy ul. Morskie Oko 5.autor: Info
źródło: www

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz